Przejdź do treści

To opowieść o grupie przyjaciół, zamieszkujących wysypisko śmieci. Każdy z nich jest inny i należy do innej grupy odpadków. Razem tworzą jednak solidną i zgraną paczkę, która poprzez swoje przygody uczy widzów podstawowych zasad związanych z segregacją śmieci, recyklingiem i składowaniem odpadków. 

Tytuł jest podwójnym zaprzeczeniem, które mówi nam, że nie ma rzeczy niepotrzebnych. Każdy, nawet najbardziej zużyty przedmiot, dzięki recyklingowi może zyskać nowe życie i nową rolę w świecie. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 19 grudnia 2012 roku w Lubawce, podczas otwarcia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów lubawskiej spółki SANIKOM. Filmy były także emitowane m.in. w TVP ABC.  Odcinki 5, 6, 7 specjalnie przygotowane dla osób niepełnosprawnych znajdują się na adapter.pl.

Charakterystyka bohaterów

ROLLI – ROLKA PO PAPIERZE TOALETOWYM
Szemrany typ w klimacie cwaniaka. Twardziel z gangsterskich filmów. Ma kompleks łysego, bo cały papier jaki był nań nawinięty już został odwinięty. Jedyne co pozostało, to maleńki skrawek, który Rolli traktuje jako zaczes. Uwielbia wdawać się w słowne przepychanki z Bjuti. Lubi przechwalać się i imponować Wiadziowi.

WIADZIU – DZIECIĘCE PLASTIKOWE WIADERKO
Infantylny, ale bardzo silny. Takie wielkie dziecko. Wszystko trzeba mu powoli wytłumaczyć. Wtedy jest szansa, że coś zrozumie. Wciąż chce się bawić, ale płacze z byle powodu – sympatyczny i strachliwy mazgaj.

BJUTI – ZIELONA SZKLANA BUTELKA
Femme Fatale. Ponętna kokietka. Ma świetne i atrakcyjne kształty, które bardzo działają na facetów. Bjuti wie, jak wykorzystywać swe walory. Dba o swą fryzurę (kapsel) i wyrazisty makijaż.  Niestety przez wąską szyjkę zmieścił się niewielki rozumek.

MAJOR CZARLICAK – PUSZKA PO MIELONCE
Pamięta jeszcze czasy I Wojny Światowej, podczas której służył jako żelazny zapas w Polskich Legionach. Z każdej opresji wychodzi cało (najwyżej nieco pognieciony). Był już sześć raz recyclingowany, więc wie z czym to się je. Nie boi się niczego. Nie akceptuje przegranej. Ma instynkt przywódczy. Jest niezwykle szarmancki wobec kobiet.

MC (EM-SI) – PODGNIŁY ZIEMNIAK
MC jest raperem. Niestety, jako odpad organiczny ma niewielu fanów z racji zapachu, jaki się za nim ciągnie. Całe życie spędził na wsi, więc niewiele wie o prawidłach, którymi rządzi się wielkomiejskie wysypisko. Jest oddanym kolegą. W potrzebie pomoże każdemu.

Accessibility