Przejdź do treści

Jak segregować odpady?

Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK

Jak sortować?
Co wyrzucić i do jakiego kosza?

Pobierz ściągę

Zastanawiasz się przed wrzuceniem czegoś do kosza? Pobierz i wydrukuj ściągę z informacjami o segregacji. Przyczepiona do lodówki lub w innym widocznym miejscu pozwoli szybko i prosto sprawdzić gdzie powinien trafić dany odpad.

Accessibility