Aktualności

„nieNiepotrzebni” edukują

Kolejne trzy odcinki „nieNiepotrzebni” powstały właśnie w ramach kampanii edukacyjnej będącej częścią realizowanego przez PGK Sanikom projektu „Optymalizacja oraz wdrożenie nowych procesów przetwarzania i odzysku odpadów w środkowosudeckim regionie gospodarki odpadami w celu zwiększenia poziomów recyklingu”. Najnowszą odsłonę „nieNiepotrzebnych” można zobaczyć na stronie internetowej www.sanikom.com.pl/projekt/materialy-edukacyjne.

Dlaczego serial?

Przede wszystkim filmy animowane to produkcje, które w łatwy sposób angażują najmłodszych, a wiedza przekazywana przez ulubionych bohaterów jest przyswajana o wiele łatwiej. Serial „nieNiepotrzebni” to opowieść o grupie przyjaciół, zamieszkujących składowisko odpadów. Każdy z nich jest innym odpadkiem o wyjątkowym charakterze (Rolli to rolka po papierze toaletowym, Bjuti to zielona szklana butelka, Major Czarliczak to puszka po mielonce, a MC TO podgniły ziemniak). Razem tworzą jednak solidną i zgraną paczkę, która przez Swoje przygody uczy widzów podstawowych zasad związanych z segregacją śmieci, recyklingiem oraz z gospodarowaniem odpadami. Tytuł jest „nie Niepotrzebni” jest przewrotnym zabiegiem, bazującym na podwójnym zaprzeczeniu, które mówi nam, że tak naprawdę nie ma rzeczy niepotrzebnych. Każdy, nawet najbardziej zużyty przedmiot, dzięki recyklingowi może zyskać nowe życie, a po właściwym zagospodarowaniu nie będzie zagrażał środowisku. Bohaterowie „nieNiepotrzebnych” pełnią funkcję edukatorów. To za ich sprawą ich przygód dzieci (choć w istocie również dorośli) mogą poznawać świat segregacji odpadów i odpadów. Dodatkowo postaci bawią, dzięki ciekawie napisanym dialogom. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Bartosz Kędzierski polski reżyser i scenarzysta, przez szerokoą publiczność kojarzony choćby jako pomysłodawca, reżyser oraz montażysta cieszącego się ogromną popularnością serialu animowanego „Włatcy móch”.

Animacja poklatkowa

Jeżeli ktoś ma już dość bajek dla najmłodszych, w których obrazy atakują feerią kolorów, a akcja jest tak szybka, że trudno się na niej skupić, to „nie Niepotrzebni” będą znakomitą odskocznią od tego typu produkcji. Serial jest bowiem tworzony techniką stop motion, czyli animacji poklatkowej. Tego typu animacja tworzona jest na podstawie nawet kilkuset osobnych zdjęć, na których dodaje się lub przesuwa obiekty względem nieruchomego tła, za każdym razem fotografując kolejną scenę. Kiedy wszystkie zdjęcia (klatki) zostaną połączone, powstaje animowany obraz, a widz będzie miał wrażenie, jakby przedmioty same się poruszały. Znamy tę technikę z klasycznych filmów animowanych. W kinie i telewizji jest stosowana m.in. do tworzenia filmów rysunkowych czy tych bazujących na grze kukiełek. Jedną z kultowych produkcji wykorzystujących animację poklatkową jest np. czeska bajka Sąsiedzi. To niezwykle czasochłonny i wymagający ogromnego zaangażowania i skupienia proces realizacji, ale efekty wynagradzają ten trud, co każdy spragniony nie tylko wiedzy o zagospodarowaniu odpadów, ale i obejrzenia nietuzinkowej produkcji będzie mógł stwierdzić samemu, włączając „nie Niepotrzebnych”.

PGK Sanikom zadbał również o to, aby osoby niesłyszące mogły ze zrozumieniem oglądać animację, gdyż dialogi są prezentowane również w formie napisów. Dodatkowo zadbano także o niedowidzących, ponieważ przygotowano też wersję z audiodeskrypcją. Rozwiązanie to polega na zawarciu w materiale filmowym osobnej ścieżki dźwiękowej pomiędzy dialogami, która zawiera słowne opisy tego, co dzieje się na ekranie. To dodatkowy opis widocznych treści.

Warto pokusić się o obejrzenie „nie Niepotrzebnych”, choćby z dwóch powodów: po pierwsze, to znakomity serial zrealizowany techniką poklatkową, a po drugie, taka forma edukacji ekologicznej prowadzonej przez PGK Sanikom to ewenement w branży gospodarki komunalnej w Polsce.

Skip to content